Blíží se nám jaro a s ním i ony konečně vytoužené sluncem vybarvené dny, kdy příroda rozkvete a po dlouhé zimě strávené za zdmi našich domů a bytů, budeme moci trávit vícero času venku.

Nyní je tedy ideální čas na to popřemýšlet nad tím, zda by nebylo na místě porozhlédnout se po novém zahradním nábytku, abyste si tyto chvíle co nejvíce zpříjemnili.

Možná byste si rádi pořídili novou pergolu, sezení, případně stůl, nebo cokoliv jiného. V tomto článku se pak podíváme na to, jak a podle čeho se při výběru zahradního nábytku řídit.

Jak vybrat zahradní nábytek?

Při výběru zahradního nábytku je pro začátek vhodné si položit pár základních otázek, které nám usnadní rozhodování. Těmi jsou kupříkladu to, kam plánujete nábytek umístit. Bude zcela vystaven povětrnostním vlivům, nebo bude mít alespoň částečnou ochranu pod nějakou stříškou či verandou?

Dále zvažte povrch, na kterém bude nábytek stát. Pevný povrch ho kupříkladu může ochránit před obávanými ničiteli nábytku jako jsou hniloba nebo plíseň, zatímco měkký povrch je vhodné něčím podložit, což může být třeba pryskyřice, kov, nebo i dřevo.

To vše poté hraje při výběru roli. A pak je tady samozřejmě počasí a všechny jeho nešvary a také samotný způsob využití nábytku. Budete u něj pracovat, jíst, nebo ho používat jako odkládací plochu?

Co by měl zahradní nábytek splňovat?

Kvalitní zahradní nábytek musí v první řadě odolávat všem druhům počasí, což je obzvláště v podnebí České republiky často jako na houpačce. Známe tady takřka všechny druhy deště, sníh, kroupy, silné vichry, ale naopak i extrémní vedro a vysoké, mnohdy až subtropické teploty.

To všechno by měl kvalitní zahradní nábytek bez úhony zvládnout. Masivní zahradní nábytek je proto ideální volbou. V češtině se ne nadarmo ve většině kontextů chápe slovo masivní jako kvalitní a má to své opodstatnění.

Dřevo je velice oblíbeným materiálem, z něhož se vyrábí dřevěný zahradní nábytek, a to z několika důvodů – v první řadě je velice odolné, to masivní obzvlášť, a pak také na zahradu či venkovní posezení zkrátka patří.

Dřevo a příroda je zkrátka vždy fungující kombinace. Navíc je ideální pro každodenní používání, ale může posloužit i jako odkládací plocha. Hned tak snadno se neponičí.

Proč dřevo, a ne jiný materiál?

Jiné druhy materiálů jako zejména plast mají tendence se rychle poničit. Však to znáte, stačí silnější vítr a plastová konstrukce se velice rychle může přelomit či ohnout. Kov zase nemá rád déšť a často dost rychle koroduje.

Ano, zahradní nábytek z masivu může být podstatně dražší, ale na druhou stranu je také potřeba vzít v úvahu, že zahradní nábytek je investicí na dlouhý časový horizont, tudíž se v tomto případě nevyplatí moc šetřit, ale jít hlavně po kvalitě. Hlavně jde o to, aby vám sloužil bez nějakých kompromisů po co nejdelší dobu.

zf

Nové