Pomalu se rozbíhající jarní období vybízí k plánování terénních úprav a zvelebování zahrad. Teplo láká k posezení a ani práce na zahradě již není omezena teplotními výkyvy a mrazy. Většina terénních prací a venkovních staveb se právě z těchto důvodů plánuje na jarní a letní měsíce, kdy zem není tvrdá a lépe se pracuje. Pokud zrovna stavíte, i plánujete řešit úpravu zahrady, víte o tom jistě své. Zejména pakliže máte zahradu ve svahu.

Svažité pozemky obvykle přímo vyžadují výstavbu opěrné zídky i dokonce zídek několika. Opěrná zídka dokáže rozdělit zahradu dle potřeb, případně do jisté míry zpevnit terén a umožní tak maximální využití prostoru bez strachu z přívalových dešťů a sesuvů půdy. Opěrnou zídku ale lze vytvořit i jistě z estetických důvodů. Podoba i využité materiály mohou být rozmanité, vídat můžete kamenné zídky, velmi moderní jsou nyní např. zídky gabionové (kameny i oblázky v kovové konstrukci), využití naleznou i tvárnice i opěrné zídky ze dřeva, tzv. palisády. A pokud nejste přívrženci přírodních materiálů, lze nalézt i různé podoby imitace dřeva  i přírodního kamene. Výběr materiálu není to jediné, co při stavbě opěrné zídky je třeba, důležité jsou i samotné terénní práce a především erudovanost stavebníka, neboť ve většině případů musí opěrná zídka plnit i funkci zpevňovací, nejen okrasnou.

 

Kde takového stavebníka nalézt? Jak zjistit cenovou nabídku? Řešením je poptávka zdarma a bez závazku prostřednictvím webu Poptávej.cz. Bez jakýchkoli plateb i složitostí zadáte vaše požadavky na výstavbu opěrné zídky, doplníte rozměry i představy o tom, jak by měla vypadat. Pokud přidáte i fotografie, nic tím určitě nezkazíte. Uvádět můžete i lokalitu, případně cenovou představu. Poté již jen můžete v klidu vybírat, která nabídka vám vyhovuje nejvíc a třeba již letos v létě bude vaše zahrada bohatší o nový stavebně estetický prvek.

zf