Nejstarším zvykem, který se týká klasické vánoční výzdoby, byla výroba betlémů. Ty od třináctého století nesměly chybět žádné rodině u vánočního zátiší při slavení tohoto důležitého křesťanského svátku.

Oslava vánočních svátků tak, jak ji známe dnes, se vyvinula přibližně v 16. století našeho letopočtu. Klasické zdobení vánoční stromečku zase pochází z poloviny 17. století z Německa, odkud se postupně rozšířilo.

V našich krajích v lidových vrstvách se však stromečky často objevovaly až po 19. století. Tehdy byly často zdobeny dřevěnými vyřezávanými ozdobami, sušenými jablky, perníky, háčkovanými ozdobami. Až později se objevuje tradice skleněných ozdobiček. A moderní vánoční osvětlení je vymožeností posledních dob.

Na stromečku nešetřete s výzdobou

Jak na vánočním stromečku spojit krásnou klasicky vypadající výzdobu s moderními dekoracemi? Pro milovníky jemného historického stylu se hodí použití dřevěných, háčkovaných ozdob, sušeného ovoce a perníčku s připojením světelných řetězů. Přes den bude stromek vypadat velmi klasicky a tak, že ctí tradice. Oproti tomu večer se promění v zářící skvost.

Druhou variantou je sázka na moderní výzdobu, kdy je stromeček plný barevných kouliček, umělých řetězů a svítících dekorací, které jsou doplněny o pár dřevěných či jinak klasických ozdob.

Krása dřevěných ozdob

Ať už vyzkoušíte klasické vyřezávané ozdoby, nebo sáhnete po modernějších variantách, jako jsou například svítící koule z ratanu, jistě příjemně poslouží pro doladění celkové vánoční výzdoby. Kombinovat se dají téměř s čímkoliv a jejich jemný vzhled skvěle pasuje k moderně, ale i klasicky laděným dekoracím.

Přírodní ozdoby doplňte svítícími dekoracemi

Pokud se rozhodnete pro klasické dekorace s využitím přírodních materiálů, získáte kouzelnou výzdobu naplno vystihující tradici a čistou krásu vánočních svátků. Abyste si svoji pracně zhotovenou výzdobu mohli užívat i během temných zimních večerů, zkuste zapojit svítící dekorace.

Může se jednat o svítící LED hadi, se kterými osvítíte a zdůrazníte vybrané části výzdoby, ale mohou to být rovnou i celé světelné řetězy, svícínek do okna a podobně. Správnými volbami jemného vánočního osvětlení nezničíte dojem klasických Vánoc, ale naopak ho podpoříte.

zf

Nové