S následky koronavirové pandemie, která na delší dobu zmrazila českou ekonomiku, se budeme potýkat ještě velmi velmi dlouho.

Z toho vyplívá:

Že firmy plánují hromadné propouštění a nezaměstnanost výrazně roste.

Spotřebu omezí i domácnosti, mnohem déle si budou rozmýšlet například pořízení nového auta. A co teprve pořízení nové nemovitosti?! Letos tak na jakýkoliv ekonomický růst můžeme zapomenout. Tento rok vypadá na nejhorší od krizového roku 2008.

Stav developmentu bude odpovídat stavu ekonomiky

Zájem o koupi nových bytů závisí na vývoji celé ekonomiky. Lze tedy očekávat zásadní propad prodeje nových bytů a domů. Otázkou zůstává, jak hluboký propad to bude.

Byty se ale úplně prodávat nepřestanou

I nyní budou pro sebe lidé hledat nové bydlení. Jen se změní struktura bytů v nabídce. Stejně jako při minulé ekonomické krizi po roce 2008 budou lidé vyhledávat byty levnější s cenou v průměru kolem 90 000 Kč za metr čtvereční. Vzroste tak počet luxusních, ale podstatně držších neprodejných ležáků, které však jejich developeři nebudou chtít kvůli vysokým nákladům zlevnit.

Pozice zájemců o nové bydlení se tak ještě zhorší, protože budou muset pečlivě vybírat, aby nezvolili neprodejný, předražený byt.

zf

Nové